Znaczenie refleksji historycznej dla współczesnej filozofii przyrody. Zarys przykładowego programu badawczego

Znaczenie refleksji historycznej dla współczesnej filozofii przyrody. Zarys przykładowego programu badawczego

21.08.2016
Czyta się kilka minut
Program badań dziejów polskiej filozofii przyrody XIX i XX wieku prowadzony jest w ośrodku krakowskim od dekady.
Edvard Munch, Historia, 1911-1916 [WIkiArt.org]
W
Warto więc w tym momencie przyjrzeć się pewnym ogólnym zagadnieniom wyłaniającym się na horyzoncie prowadzonych prac. Pierwszą tezę niniejszego artykułu stanowi stwierdzenie, że filozoficzny namysł nad dziejami polskiej filozofii przyrody jest konieczny dla współczesnego rozwoju tej dyscypliny. Po uzasadnieniu powyższego spróbuję ukazać wybraną drogę prowadzącą do praktycznej realizacji postawionych postulatów. Stąd drugą, równie ważną tezę, stanowi stwierdzenie, że dogodną płaszczyzną badawczą dziejów polskiej filozofii przyrody w latach 1900–1939 jest perspektywa refleksji nad zagadnieniem czasu. Wybór takiej perspektywy nie wyklucza celowości stosowania innych perspektyw. Prezentacja tego przykładu ma natomiast na celu zainicjowanie dyskusji historiograficznej nad tym, w jaki sposób pisać historię polskiej filozofii przyrody w XX wieku. Nadszedł bowiem czas, gdy po etapie badań wstępnych konieczne jest wypracowanie całościowych ujęć tego okresu.
[Fragment artykułu, całość w załączniku].

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz