Upiorne oddziaływanie na odległość

Upiorne oddziaływanie na odległość

21.08.2016
Czyta się kilka minut
Jednym z filarów fizyki klasycznej jest zasada lokalności (lokalnej przyczynowości), zgodnie z którą oddzielone przestrzennie obiekty nie mogą oddziaływać na siebie inaczej, jak tylko za pośrednictwem innych obiektów lub pola, będącego przekaźnikiem sygnału fizycznego.
Wassily Kandinsky, Grawitacja, 1935 [WikiArt.org]
N
Natychmiastowe i bezpośrednie oddziaływanie możliwe jest tylko wtedy, gdy obiekty są w tym samym punkcie przestrzeni, w każdym zaś innym przypadku sygnał fizyczny – nawet jeśli porusza się z maksymalną możliwą prędkością, to znaczy z prędkością światła – potrzebuje czasu, by pokonać przestrzeń, oddzielającą te obiekty. To właśnie ta zasada decyduje o tym, że w fizyce klasycznej oddzielonych przestrzennie obiektów nie traktuje się jako jedną i tę samą rzecz, ale jako osobne i niezależne fragmenty rzeczywistości fizycznej.
 
Zasada lokalności nie obowiązuje – lub przynajmniej obowiązuje w znacznie ograniczonym zakresie – w mechanice kwantowej, w związku z czym mówi się o kwantowej nielokalności (nonlocality), nieseparowalności (nonseparability) lub splątaniu (entanglement) obiektów kwantowych.
 
[Fragment artykułu, całość w załączniku].

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz