Rodzaje i warunki racjonalności poznawczej

Rodzaje i warunki racjonalności poznawczej

26.01.2015
Czyta się kilka minut
Przy ocenie teorii filozoficznych i przyrodniczych bardzo często występują odwołania od kryterium racjonalności.
Rembrandt, Filozof w medytacji [WikiArt.org]
K

Karl R. Popper np. zarzuca marksistowskiej koncepcji psychizmu brak racjonalności, podczas gdy marksiści z kolei upatrują w licznych twierdzeniach teizmu oznak irracjonalności. Powstaje pytanie, na podstawie jakich kryteriów można po- szczególnym interpretacjom przypisywać określony rodzaj racjonalności. Zagadnienie to uważane jest za „jedno z najbardziej ciernistych zagadnień filozofii XX wieku”. Przy jego analizie pomijam kwestię racjonalności ontycznej dotyczącej ontycznych struktur świata czy tzw. intellegibilności, ograniczę się natomiast do analizy racjonalności poznawczej występującej w perspektywach logicznej interpretacji rzeczywistości. [Fragment artykułu, całość w załączniku].

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz