Profesjonalni matematycy różnią się od grup kontrolnych pod względem wiązania liczb z przestrzenią

Profesjonalni matematycy różnią się od grup kontrolnych pod względem wiązania liczb z przestrzenią

05.11.2015
Czyta się kilka minut
Badanie dotyczyło związków między elementarnym procesami przetwarzania liczb a poziomem kompetencji matematycznych.
W

W badaniu wzięli udział profesjonalni matematycy (osoby, które w niedługim czasie miały uzyskać tytuł doktora matematyki). Chcieliśmy w nim odpowiedzieć na pytanie, czy profesjonalni matematycy również wiążą umysłowe reprezentacje liczb z przestrzenią. Wykorzystaliśmy w tym celu tak zwaną metodę chronometryczną, czyli pomiar czasów reakcji.

Okazało się, że w przypadku badanych przez nas matematyków (w przeciwieństwie do grupy kontrolnej - złożonej z doktorantów kierunków inżynierskich oraz doktorantów z zakresu nauk humanistycznych i społecznych) reakcje na małe liczby nie były szybsze po lewej stronie (brak tzw. efektu SNARC).

Opis bibliograficzny: K. Cipora, M. Hohol, H.-C. Nuerk, K. Willmes, B. Brożek, B. Kucharzyk, E. Nęcka, Do professional mathematicians differ from controls in their number-space associations? Evidence from the SNARC effect, „Psychological Research” June 2015, 677, Open Access, DOI: 10.1007/s00426-015-0677-6

Pobierz cały artykuł:

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Doktor, adiunkt w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracuje również w Sekcji Kognitywistyki w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz