Problemy determinizmu i wolnej woli w neurobiologii - neuroekonomia Paula Glimchera

Problemy determinizmu i wolnej woli w neurobiologii - neuroekonomia Paula Glimchera

27.01.2015
Czyta się kilka minut
Wpływom poglądów Kartezjusza na kulturę europejską przypisuje się utrwalony w czasach nowożytnych sposób postrzegania rzeczywistości jako złożenia dwóch rozdzielnych i nieredukowalnych do siebie elementów: substancji rozciągłej (res extensa) oraz substancji myślącej (res cogitans).
Giuseppe Arcimboldo, Woda (WikiArt.org)
K

Konsekwencje tej metafizycznej wizji nie ograniczały się wyłącznie do obszaru refleksji filozoficznej. Podział na dwie substancje wyznaczał również zakresy dwóch różnych sposobów poznawania świata. Podczas gdy metody eksperymentalne i koncepcje teoretyczne rozwijającej się nauki znalazły swe zastosowanie do porządkowania zjawisk wymiaru rozciągłego, wymiar myśli pozostawał domeną introspekcji oraz podejścia spekulatywnego. Według Patricii Churchland, kartezjański podział, poprzez wykluczenie części problemów poznawczych z obrębu dyscyplin empirycznych, umożliwił dynamiczny postęp w zakresie naukowego badania pozostałych zagadnień. [Fragment artykułu, całość w załączniku].

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz