Pojęcie osoby w świetle osiągnięć nauk biologicznych

Pojęcie osoby w świetle osiągnięć nauk biologicznych

21.08.2016
Czyta się kilka minut
Pojęcie osoby jest trwale obecne w dyskursie etycznym i pełni w nim ważną rolę. Przykładowo, teza, że człowiek jest osobą, leży u podstaw imperatywu kategorycznego w sformułowaniu mówiącym, że człowiek nie powinien być nigdy traktowany w sposób wyłącznie instrumentalny (tj. wyłącznie jako środek, a nie równocześnie jako cel w sobie).
Woman With A Mandolin, Georges Braque (1910) [WikiArt.org]
P

Pojęcie osoby jest ponadto centralnym pojęciem jednego z nurtów w etyce normatywnej, mianowicie personalizmu (którego naczelna zasada stwierdza: persona est affirmanda propter se ipsam). Pojęcie osoby nie jest jednak nieproblematyczne. Zasadniczy spór, jaki toczy się w związku z nim, dotyczy tego, kiedy człowiek staje się osobą. Spór ten, będący pochodną ogólniejszego sporu o treść pojęcia osoby, ma istotne konsekwencje dla wielu szczegółowych problemów bioetycznych, np. dla pytań o dopuszczalność aborcji, zapłodnienia in vitro, badań na komórkach macierzystych, klonowania biomedycznego. Drugi spór – rzadziej prowadzony – dotyczy tego, czy o człowieku można w ogóle powiedzieć, że jest osobą? Pierwszy spór prowadzony jest zwykle na płaszczyźnie czysto filozoficznej. Warto się jednak zastanowić, czy do debaty na temat tego, kiedy człowiek staje się osobą, mogą wnieść coś ważnego nauki biologiczne, w szczególności neurobiologia naszych czynności kognitywnych, czyli neurokognitywistyka oraz teoria ewolucji (dwie gałęzie biologii, które mają najistotniejsze znaczenie dla pogłębienia naszej wiedzy o człowieku). Drugi spór, jak zobaczymy, jest nie tyle sporem filozoficznym, do rozstrzygnięcia którego mogą się przyczynić osiągnięcia nauk biologicznych, co raczej sporem generowanym przez te nauki. [Fragment artykułu, całość w załączniku].

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz