Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Piękno w teorii nauki. Estetyczne kryteria w ocenie i wyborze teorii naukowych

Piękno w teorii nauki. Estetyczne kryteria w ocenie i wyborze teorii naukowych

21.08.2016
Czyta się kilka minut
Wielu badaczy wyraża przekonanie, że zarówno doświadczenia estetyczne, jak i własności uznawane za pozaempiryczne (jedność, piękno, harmonia) odgrywają znaczącą rolę w ocenie teorii naukowych, a także ich akceptacji lub odrzuceniu.
Galaktyka Messier 96, zdjęcie wykonane Kosmicznym Teleskopem Hubble'a [commons.wikimedia.org]
O
Oto dwa świadectwa takiego podejścia: „Poznanie prawdy, piękna i harmonii świata jest nie tylko celem badania naukowego, ale także główną siłą rozwijającą naukę. A codzienne obcowanie naukowca z pięknem i harmonią jest najwyższą formą nagrody dla niego samego” (Henri Poincare); „Piękno określa jako właściwą zgodność części ze sobą nawzajem i z całością. Oznacza to, że jeśli poszczególne elementy teorii współgrają ze sobą i są jednocześnie częścią większej całości, to są uznawane za piękne” (Werner Heisenberg, Ponad granicami)
Wykażemy w pracy, że przeżycia estetyczne nie są obce dziedzinom tradycyjnie etykietowanym jako formalne, dedukcyjne, zaksjomatyzowane, a ponadto, że tzw. kryteria pozaempiryczne stanowią istotny czynnik w rekonstrukcji dynamiki rozwoju nauki, a taka rekonstrukcja jest racjonalna i bazuje na istotnych składowych klasycznej koncepcji piękna. Taka składowa piękna jak prostota zyskuje zupełnie nowe oblicze we współczesnej praktyce selekcji modeli naukowych. Realizując postawiony cel, odwołujemy się w artykule do praktyki badawczej kosmologii współczesnej, która konstruuje modele kosmologiczne Wszechświata. 
[Fragment artykułu, całość w załączniku].
Załączniki:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz