Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

O nieusuwalności podmiotu matematycznego

O nieusuwalności podmiotu matematycznego

01.07.2015
Czyta się kilka minut
Jak się zdaje po okresie dominacji syntaktyki i semantyki w badaniach nad językiem, szczególnie językami formalnymi, przyszedł czas rozwijania pragmatyki.
P

Pragmatyka powstaje w momencie, kiedy do rozważań semantycznych dołączymy użytkownika języka, zwanego dalej Podmiotem. Zadaniem tego artykułu jest argumentacja za tym, że Podmiot Matematyczny jest konieczny do rozważań z zakresu filozofii matematyki. Pośrednio argumentuję również za tym, że krytyka psychologizmu dokonana przez wielkich filozofów jak np. Fregego czy Husserla powinna stać się przedmiotem ponownej debaty filozoficznej.

Zacznijmy od rozjaśnienia terminu „nieusuwalność”,  występującego w tytule artykułu.  W logice znana jest definicja tzw.  konserwatywnego rozszerzenia teorii. Teoria T1 jest konserwatywnym rozszerzeniem teorii T; język teorii T1 jest rozszerzeniem języka teorii T; każde twierdzenie teorii T1 w języku teorii T jest twierdzeniem T oraz każde twierdzenie teorii T jest twierdzeniem teorii T1.  Definicja ta ma naprowadzić naszą intuicję na właściwe tory. Przez analogię stworzymy pojęcie rozszerzenia teorii w nieformalnym sensie. Obecnie przez nieformalną teorię rozumieć będziemy na przykład filozofię matematyki. [Fragment artykułu, całość w załączniku].

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz