Nowa filozofia przyrody

Nowa filozofia przyrody

26.01.2015
Czyta się kilka minut
Filozofia przyrody zajmuje trwałą pozycję w kulturze cywilizowanego świata. Stwierdzenie to jest oczywiste, jeśli się je rozumie historycznie.
William Turner, Lodowiec i źródło Arveron [WikiArt.org]
F

Filozoficzne spekulacje nad przyrodą nie tylko rozpoczęły pisaną historię filozofii, ale stanowiły potem jeden z głównych trzonów, wokół których narastały dociekania filozoficzne. Sam fakt, że filozofia przyrody wydała z siebie nauki przyrodnicze byłby jej w stanie zapewnić ważne miejsce w dziejach światowej kultury, ale właśnie ten fakt sprawia również, że zdanie otwierające ten akapit przestaje być oczywiste, gdy rozumie się je jako stwierdzenie obecnego stanu rzeczy. Bo czy obok nauk przyrodniczych, tak ekspansywnie rozwijających się od chwili swego powstania, jest jeszcze miejsce dla filozofii przyrody? [Fragment artykułu, całość w załączniku].

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kosmolog, filozof i teolog. Profesor nauk filozoficznych, specjalizuje się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara. Kawaler Orderu Orła Białego....

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz