Niejasności związane z Bernarda Bolzana "definicją" zbioru nieskończonego

Niejasności związane z Bernarda Bolzana "definicją" zbioru nieskończonego

01.07.2015
Czyta się kilka minut
Jednym najgłośniejszych tekstów B. Bolzana jest 20. paragraf jego "Paradoxien des Unendlichen" wydanych pośmiertnie w roku 1851 w Lipsku.
Wizualizacja zbioru Mandelbrota, Wikimedia Commons
J

Jest tak dlatego, ponieważ czasami uważa się, za autorem uwag do drugiego wydania tej pracy H. Hahnem, że paragraf ten zawiera historycznie pierwszą antycypację Dedekindowskiej refleksywnej definicji zbioru nieskończonego. Możliwe jest jednak i takie odczytanie tekstu praskiego matematyka, które neguje taką antycypację, a także zupełnie „nowatorskie” odczytanie wspomnianego paragrafu, autorstwa  twórcy alternatywnej  teorii  mnogości  P. Vopenki.  Celem niniejszej pracy jest próba wyjaśnienia — wobec wielości interpretacji, szczególnie w dobie „povopˇenkowskiej” — intencji, które wiązał B. Bolzano z tekstem 20. paragrafu Paradoxien des Unendlichen. [Fragment artykułu, całość w załączniku].

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz