Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Neurofilozofia jako filozofia w kontekście nauki

Neurofilozofia jako filozofia w kontekście nauki

26.01.2015
Czyta się kilka minut
W krótkiej historii uprawiania filozofii w kontekście neuronauk wykształciły się dwa podstawowe nurty rozważań. Pierwszy z nich określany jest filozofią neuronauk, drugi - neurofilozofią.
Henri Martin, Filozof [WikiArt.org]
P

Powierzchownie przedział ten wydaje się odpowiadać rozróżnieniu pomiędzy filozofią nauki a filozofią w nauce zaproponowanemu przez Michała Hellera. FIlozofia neuronauk odpowiada więc filozofii nauki. W filozofii neuronauk badane są takie zagadnienia, jak przykładowo problem wyjaśnienia naukowego, problem redukcji pomiędzy teoriami naukowymi należacymi do różnych dziedzin nauki czy wreszcie problem pozyskiwania danych. Podobne zagadnienia są przedmiotem badań prowadzonych w filozofiach innych niż nauki przyrodnicze, szczególnie interesujące jest jednak to, czy również pomiędzy problematyką neurofilozoficzną a problematyką filozofii w kontekście nauki w ujęciu Michała Hellera zachodzi podobna odpowiedniość. Celem niniejszego artykułu jest próba analizy tego zagadnienia. [Fragment artykułu. Całość w załączniku].

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz