Między mikroświatem a makroświatem

Między mikroświatem a makroświatem

01.07.2015
Czyta się kilka minut
Fizyka stanowi obszar badań, w których najprecyzyjniej tropi się zagadnienia filozoficzne w nauce.
Joseph Wright, Eksperyment z ptakiem w pompie powietrznej (WikiArt.org)
W

W pierwszym rzędzie dzieje się tak, ponieważ podstawowy warsztat tej sformalizowanej nauki, jakim jest matematyka, czyni ją najbardziej metodologicznie przejrzystą. W obrębie samej matematyki można bowiem jasno określić wynikające z niej ograniczenia jako narzędzia badawczego, pokazując w ten sposób właściwe fizyce granice naukowego poznania.  Z uwagi na fakt, iż znaczna część autorów publikujących na łamach "Zagadnień Filozoficznych w Nauce" to fizycy, w periodyku tym zagadnienia filozofii fizyki stanowią przedmiot ożywionej analizy i dyskusji.  Sytuacja taka nie miałaby z pewnością miejsca, gdyby inspiracją dla podejmowanego filozoficznego namysłu nie był Michał Heller, którego intelektualna przygoda filozofowania w kontekście nauk zrodziła się na bazie fizyki, pobudzając w ten sposób do refleksji szerokie grono tych, dla których ta dziedzina nauki jest życiową pasją. Pojawienie się 50. numeru Zagadnień jest więc doskonałą okazją, aby pokusić się o  podsumowanie wkładu, jaki badacze ci wnieśli do lepszego zrozumienia filozoficznych implikacji, jakie niesie ze sobą uprawnianie fizyki. Ponieważ srebrny jubileusz periodyku zaakcentowany został w jego 25-tym numerze stosownymi podsumowaniami, w obecnym artykule zaprezentowany zostanie przegląd filozoficznych aspektów fizyki, które pojawiły się w numerach Zagadnień Filozoficznych w Nauce od 26. Do 49., co przypada na lata od 2000 – 2011. [Fragment artykułu, całość w załączniku]

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz