Matematyka w roli Ofelii

Matematyka w roli Ofelii

26.01.2015
Czyta się kilka minut
U początków myśli europejskiej leży zdziwienie światem i zdziwienie matematyką.
John William Waterhouse, Ofelia [WikiArt.org]
Z

Zdziwienie światem wyraziło się w pytaniach stawianych przez Jońskich Filozofów Przyrody. Zdziwienie matematyką doprowadziło do filozofii Platona. Zresztą prawie od samego początku obydwa te zdziwienia łączyły się w jedno: już u Pitagorejczyków znajduje się twierdzenie, że liczba stanowi istotę Wszechświata. [Fragment artykułu, całość w załączniku].

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kosmolog, filozof i teolog. Profesor nauk filozoficznych, specjalizuje się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara. Kawaler Orderu Orła Białego....

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz