Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Matematyka w roli Ofelii

Matematyka w roli Ofelii

26.01.2015
Czyta się kilka minut
U początków myśli europejskiej leży zdziwienie światem i zdziwienie matematyką.
John William Waterhouse, Ofelia [WikiArt.org]
Z

Zdziwienie światem wyraziło się w pytaniach stawianych przez Jońskich Filozofów Przyrody. Zdziwienie matematyką doprowadziło do filozofii Platona. Zresztą prawie od samego początku obydwa te zdziwienia łączyły się w jedno: już u Pitagorejczyków znajduje się twierdzenie, że liczba stanowi istotę Wszechświata. [Fragment artykułu, całość w załączniku].

Autor artykułu

Kosmolog, filozof i teolog. Profesor nauk filozoficznych, specjalizuje się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara. Kawaler Orderu Orła Białego....

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz