Marian Smoluchowski jako filozof w świetle pewnego rękopisu

Marian Smoluchowski jako filozof w świetle pewnego rękopisu

21.08.2016
Czyta się kilka minut
„Problemy, którymi dzisiaj się mamy zająć, co do istoty przypadku i prawdopodobieństwa były przedmiotem roztrząsań i dyskusji prowadzonych przez filozofów i matematyków, socjologów odkąd w ogóle wymyślono rachunek prawdopodobieństwa”. Tak zaczynają się pierwsze słowa rękopisu Mariana Smoluchowskiego poświęconego koncepcji przypadku.
Marian Smoluchowski [commons.wikimedia.org]
R
Rękopis ten opatrzony przez autora tytułem "Uwagi o roli przypadku we fizyce" powstał w związku z odczytem,
który został wygłoszony w Towarzystwie Filozoficznym w Krakowie dnia 1 marca 1917 r. Dokument ten obecnie znajduje się w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej (sygn. 9398 IV). Praca ta dotychczas była prawie nieznana, o czym świadczą zapisy z jej udostępniania (wspomniał o niej okazjonalnie jedynie Władysław Krajewski ponad pół wieku temu). Dużą trudność sprawia sama forma rękopisu, nosząca ślady licznych, skreśleń, poprawek i uzupełnień. Żmudnego procesu opracowania rękopisu podjęła się p. Małgorzata Stawarz, która poddała również analizie filozoficzne znaczenie prac Smoluchowskiego na temat koncepcji przypadku (praca magisterska pt. „Zagadnienie obiektywizacji pojęć przypadku i prawdopodobieństwa w poglądach Mariana Smoluchowskiego”). Jest to jeden z pierwszych owoców pracy w ramach sekcji „Polska filozofia przyrody w I połowie XX w.” Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych (CKBI).
[Fragment artykułu, całość w załączniku].

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz