Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Logika zapętleń

Logika zapętleń

21.08.2016
Czyta się kilka minut
W eseju "Przeciw fundacjonizmowi" Michał Heller wysuwa propozycję zbudowania „logiki zapętleń” czy też „logiki nieliniowej”.
Rules of Inference, Mel Bochner, 1974 [WikiArt.org]
M
Motywacja dla tego projektu jest następująca.Heller zauważa, że każda argumentacja filozoficzna ma dwie „składowe” – logiczno-dedukcyjną i hermeneutyczną. Takie ujęcie argumentacji filozoficznej sprawia, że konieczne staje się porzucenie fundacjonizmu: skoro argumentacja jest ciągłą „grą” hermeneutycznej wizji i dedukcji, to nie istnieją niepodważalne, „jasne i wyraźne” przesłanki, czyli nie istnieje żaden niewzruszalny fundament, który podtrzymuje gmach naszych filozoficznych konstrukcji. Heller twierdzi przy tym, że – z oczywistych przyczyn – logika klasyczna nie stanowi odpowiedniego narzędzia rozumowań nonfundacjonistycznych. Postuluje zatem stworzenie „logiki zapętleń” czy też „logiki nieliniowej”, a więc systemu formalnego, który pozwalałby na rozumowania wychodzące od podważalnych hipotez, które – w zależności od wyprowadzonych konkluzji – byłyby rewidowane bądź odrzucane.
[Fragment artykułu, całość w załączniku].
 
Załączniki:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz