Jak uniesprzecznić sprzeczność umysłu?

Jak uniesprzecznić sprzeczność umysłu?

21.08.2016
Czyta się kilka minut
W opinii większości filozofów od czasów Arystotelesa, nasza racjonalność związana jest ściśle z logiką klasyczną, warunkowaną trzema fundamentalnymi zasadami: prawem niesprzeczności (¬(p ∧¬p)), prawem wyłączonego środka (p ∧ ¬p) oraz prawem tożsamości (p ↔ p).
Jedna z ilustracji Kartezjusza
N
Najbardziej podstawową z nich wydaje się prawo niesprzeczności, o którego oczywistości przekonuje zdrowy rozsądek. Mówiąc o racjonalności, która jest atrybutem jednostki, nie sposób pominąć kwestii umysłu. Wtradycyjnym ujęciu reguły logiki klasycznej warunkują funkcjonowanie naszego umysłu nie dopuszczając pojawiania się w nim sądów sprzecznych. Stanowisko, zgodnie z którym jedną z podstawowych cech umysłu jest niesprzeczność, łączy się zwykle z przekonaniem o niealgorytmiczności umysłu, a więc stwierdzeniem, że nie jest on programem komputerowym1. Mimo tego, że nasze rozumowania są nieraz błędne, nasza pamięć szwankuje i nie jest trudno wykazać komuś głoszenie sprzecznych poglądów, powszechnie przyjmuje się, że umysł jest najdoskonalszym produktem ewolucji biologicznej.
{Fragment artykułu, całość w załączniku].

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz