Jak uniesprzecznić sprzeczność umysłu?

Jak uniesprzecznić sprzeczność umysłu?

01.07.2015
Czyta się kilka minut
W opinii większości filozofów od czasów Arystotelesa, nasza racjonalność związana jest ściśle z logiką klasyczną.
Pieter Bruegel Starszy, Przypowieść o ślepcach (1568) [WikiArt.org]
M

Mówiąc o racjonalności, która jest atrybutem jednostki, nie sposób pominąć kwestii umysłu. W tradycyjnym ujęciu reguły logiki klasycznej warunkują funkcjonowanie naszego umysłu nie dopuszczając pojawiania się w nim sądów sprzecznych. Stanowisko, zgodnie z którym jedną z podstawowych cech umysłu jest niesprzeczność, łączy się zwykle z przekonaniem o niealgorytmiczności umysłu, a więc stwierdzeniem, że nie jest on programem komputerowym. Mimo tego, że nasze rozumowania są nieraz błędne, nasza pamięć szwankuje i nie jest trudno wykazać komuś głoszenie sprzecznych poglądów; powszechnie przyjmuje się, że umysł jest najdoskonalszym produktem ewolucji biologicznej. Co więcej, uważa się, że posiadanie samoświadomości i wysoko rozwiniętych zdolności kognitywnych odróżnia nas od reszty ożywionej sfery uniwersum. Czy jednak nie można podać sensownych argumentów za tym, że działanie mózgu, warunkujące działanie umysłu, polega na przetwarzaniu informacji, a więc na obliczeniach, a sam umysł jest systemem sprzecznym? [Fragment artykułu, całość w załączniku]

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz