Jak możliwa jest filozofia w nauce?

Jak możliwa jest filozofia w nauce?

20.01.2015
Czyta się kilka minut
"Filozofia w nauce” wyrosła z praktyki. Jej bodaj najbardziej wymownym przejawem jest zjawisko określane niekiedy mianem „filozofujących fizyków”.
Jean-Baptiste-Simeon Chardin, Atrybuty Nauk [WikiArt.org]
F

Fakt, iż „filozofujące refleksje” przedstawicieli nauk empirycznych często zdradzają nieprofesjonalność w dziedzinie filozofii, w niczym nie zmienia sytuacji: tak zwane nauki szczegółowe są przesiąknięte treściami filozoficznymi.

W polskiej literaturze filozoficznej ostatnich lat określenia typu „zagadnienia filozoficzne w nauce” pojawiły się na okładkach kilku publikacji. Angielskie „philosophy in science”, przez swój „kontrast na zasadzie podobieństwa” z „philosophy of science”, nabrało – być może – jeszcze większej wymowy i zostało niejako usankcjonowane tytułem nowego czasopisma. Artykuł W.R. Stoegera, umieszczony w pierwszym numerze Philosophy in Science, można uważać za coś w rodzaju programu redakcji, a z drugiej strony za próbę teorii „filozofii w nauce”.

Nie jestem zwolennikiem planowania przy zielonym stoliku, „jaką by tu filozofię należało uprawiać”, tzn. ustalania a priori metody, a dopiero potem jej „wprowadzania w czyn”. Zwyczajnie – i w bardziej naturalny sposób – refleksja metodologiczna przychodzi po okresie bujnych, choć być może instynktownych (a niekiedy chaotycznych) badań w nowej dziedzinie. Sądzę, że sytuacja dojrzała do próby systematyzacji, czym de facto zajmuje się „filozofia w nauce”. (Fragment artykułu. Cały tekst Michała Hellera znaleźć można w załączniku).

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kosmolog, filozof i teolog. Profesor nauk filozoficznych, specjalizuje się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara. Kawaler Orderu Orła Białego....

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz