Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Intuicjonizm vs. platonizm. Na przykładzie lematu Königa

Intuicjonizm vs. platonizm. Na przykładzie lematu Königa

21.08.2016
Czyta się kilka minut
Skąd bierze się obiegowe przekonanie, ze pomiędzy matematyką klasyczną i matematyką intuicjonistyczną zachodzi sprzeczność?
Giorgio de Chirico, Matematycy, 1917 [WikiArt.org]
T
Troelstra i van Dalen uważają, że jest to wynikiem zbytniego wyeksponowania tzw. słabych kontrprzykładów (weak counterexamples) Brouwera (1908). Owe przykłady miały za zadanie pokazać ograniczone zastosowanie niektórych reguł logiki klasycznej, na przykład prawa wyłączonego środka. Uważam jednak, że istnieje uproszczone wnioskowanie, które ma dodatkowo uzasadniać wspomnianą sprzeczność Oto jego zarys:
 
- Matematyka jest jedna.
- Matematyka posiada jedną metodę.
- Matematyka posiada jeden zbiór zdań prawdziwych (oznaczmy go symbolem Dow).
- Istnieje zdanie matematyczne A, mające następujące cechy:
a) Niektórzy matematycy (MKL) sądzą, że A posiada dowód.
b) Niektórzy matematycy (MINT) sądzą, że A nie posiada dowodu.
c) Owym zdaniem jest lemat Königa.
Zatem: A jest elementem Dow i równocześnie A nie jest elementem Dow.
 
{Fragment artykułu, całość w załączniku].

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz