Granice wyjaśniania naukowego cz. I

Granice wyjaśniania naukowego cz. I

01.07.2015
Czyta się kilka minut
W niniejszym tekście, ze względu na obszerność podzielonym na dwie części, chciałbym zmierzyć się raz jeszcze z problem granic wyjaśnienia naukowego, czy też szerzej granic nauki.
Jean-Baptiste-Simeon Chardin, Atrybuty Nauk [WikiArt.org]
P

Problem ten stawiam w kontekście ciekawej dysproporcji pomiędzy sukcesami nauk tzw. ścisłych, których niewątpliwie byliśmy świadkami w ciągu ostatnich dwustu, trzystu lat, a oględnie rzecz ujmując, bardzo umiarkowanymi sukcesami nauk tzw. społecznych. Spośród tych ostatnich, szczególnie interesujący jest rozwój ekonomii. Mimo tego, że jako nauka istnieje ona ponad stu lat, mimo stosowania w niej szerokiego spektrum metod badawczych (w tym także metod jako żywo przypominających metodę empiryczno-matematyczną), a także mimo bardzo znaczącego zaangażowania aparatu matematycznego, nadal nie udaje w tej dziedzinie sformułować praw, prawopodobnych regularności, które pozwoliłyby na pełne i szczegółowe wyjaśnienie badanych zjawisk, lub przynajmniej wyjaśnienie względnie stabilne, koherentne z wiedzą zastaną oraz pozwalające na jakieś empirycznie falsyfikowane predykcje.  Wszystkie tzw.  prawa ekonomii mają raczej charakter opisu regularności obserwowanych w badanej przeszłości, a ich odniesienie do przyszłości jest za każdym razem wątpliwe. Sami ekonomiści z zaciekawieniem obserwują, czy w danych okolicznościach określone prawo zadziała, czy też nie.  Prawie każdy podkreśla odmienność tychże praw od praw fizyki czy chemii, które pozwalają na dokładne przewidywania zachowania danego układu. [Fragment artykułu, całość w załączniku].

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz