Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Davida Bohma teoria zmiennych ukrytych

Davida Bohma teoria zmiennych ukrytych

01.07.2015
Czyta się kilka minut
W niektórych publikacjach, dotyczących twierdzenia Bella, można spotkać się z opinią, że twierdzenie to pozwala w sposób ostateczny rozstrzygnąć spór pomiędzy standardowym sformułowaniem mechaniki kwantowej i teorią zmiennych ukrytych.
Szkice Leonarda da Vinci z autoportretem (ok. 1485) [WikiArt.org]
Ł

Łamanie nierówności Bella potwierdza - zgodnie z tym poglądem - poprawność standardowej mechaniki kwantowej i dyskwalifikuje każdą teorię, która postuluje uzupełnienie tej teorii o zmienne ukryte. Taka interpretacja twierdzenia Bella nie jest jednakże ścisła: łamanie nierówności Bella dowodzi jedynie, że niepoprawne są lokalne teorie zmiennych ukrytych; wynik ten nie falsyfikuje jednakże teorii nielokalnych. Przykładem tego typu teorii jest mechanika kwantowa w interpretacji Davida Bohma. Fizyk ten przez wiele lat rozwijał i uzupełniał swoją oryginalną teorię z roku 1952, chociaż zasadnicze elementy jego interpretacji nigdy nie uległy istotnej zmianie. W niniejszym artykule przedstawiona zostanie ogólna charakterystyka tej koncepcji i sformułowane zostaną argumenty za tym, że teoria ta stanowi poważną i atrakcyjną alternatywę dla standardowego sformułowania mechaniki kwantowej. [Fragment artykułu, całość w załączniku].

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz