Czy teorię ewolucji można zmatematyzować?

Czy teorię ewolucji można zmatematyzować?

12.02.2015
Czyta się kilka minut
Zarówno Karol Darwin, jak i Alfred Wallace sformułowali teorię doboru naturalnego w języku opisowym bez użycia matematyki, chociaż zmatematyzowana teoria Malthusa dotycząca potencjału do wykładniczego wzrostu populacji leży u podstaw teorii Darwina.
Henri Rousseau, Las tropikalny z małpami i wężem [WikiArt.org]
G

Gdy po odkryciu zasad dziedziczenia darwinizm był silnie zagrożony, w pierwszych dekadach XX w. w sukurs przyszła genetyka populacji, zaksjomatyzowana teoria posługująca się w przypadku doboru prostymi równaniami różnicowymi. Nieco później opisano dryf genetyczny z pomocą teorii procesów stochastycznych, powstała też ewolucyjna wersja genetyki ilościowej. W latach 70. zastosowanie teorii gier pozwoliło zrozumieć utrzymywanie się w populacjach altruizmu odwzajemnionego i ograniczonej agresji. Stosuje się także od lat podejście optymalizacyjne dla wyjaśniania adaptacji. Tak więc darwinowska teoria ewolucji jest matematyzowana niemal od początku, ale są to próby cząstkowe i na pewno brak jest uniwersalnego języka matematycznego do opisu ewolucji. [Fragment artykułu, całość w załączniku]

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Czy podobnie jak termodynamice fraktale i równania różniczkowe nieliniowe?

Dzień dobry Czy można prosić o przykłady przekształceń jakościowych, z gatunku w gatunek ? Nie ilościowe, typu pióra czy dzioby...
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz