Czy świat jest matematyczny?

Czy świat jest matematyczny?

26.01.2015
Czyta się kilka minut
W poprzednim artykule przyjąłem wyjściową hipotezę (jak sądzę, dobrze umotywowaną już w punkcie wyjścia) głoszącą, że światu należy przypisać pewną cechę, dzięki której można go racjonalnie badać.
Paolo Veronese, Atena pomiędzy Geometrią a Arytmetyką (WikiArt.org)
C

Cechę tę nazwałem racjonalnością świata. Istnieje wiele metod badawczych i jedne są bardziej skuteczne (w danej dziedzinie) od drugich. W badaniu świata przyrody szczególnie skuteczną okazała się metoda matematycznego modelowania połączona z eksperymentowaniem (w dalszym ciągu dla uproszczenia będę mówić po prostu o metodzie matematycznej). Postęp uzyskany w fizyce, od kiedy zaczęła ona stosować na szeroką skalę właśnie tę metodę, jest tak wielki, że trudno go porównać z postępem w jakiejkolwiek innej dziedzinie ludzkich wysiłków poznawczych. [Fragment artykułu, całość w załączniku].

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kosmolog, filozof i teolog. Profesor nauk filozoficznych, specjalizuje się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara. Kawaler Orderu Orła Białego....

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

MH: "Stawiam natomiast hipotezę, ze matematyczność w sensie ontologicznym jest koniecznym warunkiem istnienia." Ale przed jej postawieniem zaistniały światy niematematyczne.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz