Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Czy potrzebna nam teoria fundamentalna? Refleksje na temat teorii świadomości Davida Chalmersa

Czy potrzebna nam teoria fundamentalna? Refleksje na temat teorii świadomości Davida Chalmersa

21.08.2016
Czyta się kilka minut
Choć generowanie dychotomicznych podziałów w filozofii i nauce jest najczęściej zabiegiem sztucznym i spłycającym dane zagadnienie, nieraz pełni ważne funkcje heurystyczne i jest dobrym wstępem do bardziej szczegółowych analiz.
Rysunek przedstawiający neurony wykonany przez hiszpańskiego neurobiologa Santiago Ramón y Cajala
P
Próba ujęcia zjawisk czy koncepcji w prosty schemat logiczny wydaje się ponadto naturalną czynnoscią umysłu, który dąży do porządkowania nieraz sprzecznych informacji.
Filozofowie umysłu i kognitywiści dzielą się na tych, którzy „traktują ąwiadomosc poważnie” i na tych, którzy ją bagatelizuja. Używając bardziej fachowej terminologii: filozofowie umysłu dzielą sie na tych, którzy uznaja istnienie qualiów oraz na tych, którzy odrzucają qualia lub nie przywiazuja do nich wiekszej wagi.

[Fragment artykułu, całość w załączniku].

Autor artykułu

Doktor, adiunkt w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracuje również w Sekcji Kognitywistyki w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz