Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Czy kosmos jest chaosem?

Czy kosmos jest chaosem?

26.01.2015
Czyta się kilka minut
W mojej filozoficznej wizji świata ważną rolę odgrywa to, co nazwałem jego matematycznością.
Vincent van Gogh, Gwieździsta noc, 1889 [WikiArt.org]
W

W jednym z poprzednich artykułów starałem  się pokazać,  że matematyczność  świata  (w sensie  ontologicznym) jest koniecznym warunkiem jego istnienia: nie może istnieć świat, którego struktura pozostawałaby w sprzeczności z możliwymi strukturami matematycznymi. Taka sprzeczność „wyłącza z istnienia”. Pragmatycznym argumentem mocno przemawiającym za tym, że żyjemy w „matematycznym świecie” są sukcesy zmatematyzowanych nauk empirycznych w ostatnich trzystu latach. [Fragment artykułu, całość w załączniku].

Autor artykułu

Kosmolog, filozof i teolog. Profesor nauk filozoficznych, specjalizuje się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara. Kawaler Orderu Orła Białego....

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz