Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Problem relacji między nauką a religią w OBI

Problem relacji między nauką a religią w OBI

01.07.2015
Czyta się kilka minut
Problem nauka – wiara zajmuje w pracach Ośrodka Badań Interdyscyplinarnych jedno z ważniejszych miejsc. Dotyczy on bowiem nie tylko ukazania związków pomiędzy rozmaitymi dyscyplinami naukowymi, ale relacji między nauką ( science ) jako taką (oraz poszczególnymi dziedzinami nauki, takimi jak fizyka, kosmologia, matematyka, biologia, kognitywistka i in.) a sferą religijną (w tym dyskursem teologicznym).
Stworzenie Adama, Michał Anioł (WikiArt.org)
O

Oceniając działalność OBI za dwie ostatnie dekady, należy z całą pewnością stwierdzić, że była ona bogata w rozmaite inicjatywy: wydawnicze, konferencyjne, dydaktyczne, popularyzatorskie. Sama lista opublikowanych artykułów i książek, zorganizowanych sympozjów naukowych, odczytów itp.  byłaby bardzo długa, a ich chociażby bardzo pobieżne omówienie zajęłoby pewnie cały zeszyt „Zagadnień...”. Zainteresowany Czytelnik z łatwością znajdzie na stronach internetowych Ośrodka Badań Interdyscyplinarnych (www.obi.opoka.org.pl) oraz Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych (www.copernicuscenter.edu.pl) wykaz pozycji drukowanych na tytułowy temat, jak też przeprowadzonych imprez naukowych.  W niniejszym tekście, będącym próbą syntetycznego ujęcia prac OBI, wskażę jedynie na kilka perspektyw, w których podejmowano studia nad problemem nauka – wiara w latach 1999-2012, a więc od poprzedniego jubileuszowego, XXV numeru „Zagadnień Filozoficznych w Nauce”, aż do chwili obecnej. [Fragment artykułu, całość w załączniku].

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

stare jak magia i usilne próby ożenku - lub choćby okazjonalnego zbliżenia - fantazmatycznej teologii z racjonalną nauką kojarzyć się mogą jedynie z przysłowiowym kręceniem bata z g^wna - no ale póki da się z tego wyżyć, czemu nie...?
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz