Co to jest matematyka?

Co to jest matematyka?

26.01.2015
Czyta się kilka minut
W jednym z poprzednich artykułów postawiłem tezę, stwierdzającą, że światu należy przypisać pewną obiektywną cechę, dzięki której szczególnie skutecznie można go badać przy pomocy matematyki.
Bernardo Strozzi, Alegoria Matematyki [WikiArt.org]
C

Cechę tę nazwałem matematycznością świata. Zakłada ona pewnego rodzaju obiektywizm samych struktur matematycznych. Gdyby ma-tematyka była tylko tworem ludzkiego umysłu, trudno byłoby wyjaśnić, jak świat mógłby obiektywnie posiadać cechę matematyczności. Tymczasem wśród filozofów (nie tylko wśród nich) panuje bardzo rozpowszechnione przekonanie, że matematyka jest tworem ludzkiego umysłu. Co więcej, zwolennicy tego poglądu coraz częściej powołują się na osiągnięcia nowoczesnych nauk o mózgu i tzw. nauk kognitywnych, które jakoby miały to przekonanie potwierdzać, odkrywając nawet, „jak mózg tworzy matematykę”. [Fragment artykułu. Całość w załączniku].

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kosmolog, filozof i teolog. Profesor nauk filozoficznych, specjalizuje się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara. Kawaler Orderu Orła Białego....

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz