Badania nad historią filozofii przyrody i historią nauki

Badania nad historią filozofii przyrody i historią nauki

01.07.2015
Czyta się kilka minut
Specyfika badań prowadzonych w Ośrodku Badań Interdyscyplinarnych (OBI) i kontynuowanych w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych (CKBI) domaga się spojrzenia wstecz, celem zidentyfikowania poprzedników przyjętego w tych ośrodkach stylu dociekań.
Historia, Edvard Munch (WikiArt.org)
H

Historia filozofii przyrody i historia nauki w okresie międzywojennym pozostaje nie do końca odkrytą i krytycznie opracowaną kartą. Już na samym początku badań w tej dziedzinie stało się jasnym, że bez dotarcia do oryginalnych pism, a zwłaszcza nieznanych rękopisów, braku tego nie da się nadrobić. Ideą, jaka towarzyszyła i towarzyszy nadal naszym badaniom (badania prowadzone przed rokiem 1999 zostały opisane w numerze XXV Zagadnień Filozoficznych w Nauce ), jest spojrzenie na historię nauki w szerokim kontekście filozoficznym. Tego rodzaju spojrzenie pozwala lepiej uchwycić, zwykle bardzo twórcze, wzajemne oddziaływanie nauki i filozofii. W miarę postępowania prac historycznych i archiwalnych stawało się coraz bardziej widocznym, jak bardzo filozofia przyrody jest wpleciona w sieć tych oddziaływań. Badania wykazały, że mimo dominacji filozofii typu pozytywistycznego, która starała się zlikwidować, lub przynajmniej zminimalizować, tradycyjną filozofię przyrody, ta ostatnia w okresie międzywojennym w Polsce rozwijała się całkiem dobrze, choć nie była rozumiana w jednolity sposób. [Fragment artykułu, całość w załączniku]

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz